zagorodnikov

Andrei Zagorodnikov

Improwizacja.

Nazywam się Andrei Zagorodnikov. Jestem młodym reżyserem, aktorem i pedagogiem. Skończyłem wydział reżyserii Rosyjskiego Państwowego Instytutu Sztuk Scenicznych w Sankt Petersburgu (była Petersburska Akademia Sztuk Teatralnych) w klasie mistrzowskiej prof​.​ Wieniamina Filsztyńskiego, wybitnego rosyjskiego pedagoga i reżysera. Obecnie pracuję jako pedagog w pracowni prof. Larysy Graczowej (współpracującej z W. Filsztyńskim prawie od 30 lat) i w Studiu Aktorskim STA w Poznaniu. W 2017-2018 byłem ​asystentem-​obserwatorem przy spektaklu „Proces”, w reżyserii Krystiana Lupy. Władam językami: rosyjskim (język ojczysty), polskim i angielskim (w stopniu dobrym), włoskim (w stopniu średnim).

Zajmuję się pedagogiką teatralną od 2012 roku i w ciągu sześciu lat robiłem warsztaty w Europie m.in. w teatrze „Nowym” w Poznaniu, w teatrze „Zagłębia” w Sosnowcu, na festiwalach w Czechach, w Niemczech, we Włoszech. W 2016 roku zacząłem pracować w Petersburskim Instytucie Sztuk Scenicznych, a w 2017 w AST (była PWST) w Krakowie. Jestem twórcą własnej metodologii, opartej na późnych dziełach K. Stanisławskiego i metodzie N. Demidowa. Metoda Demidowa jest szczególnie ciekawa, ponieważ proponuje absolutnie inne podejście do wykształcenia aktora, niż to, do którego mamy przyzwyczajenie w szkołach teatralnych, bo kształtuje aktora swobodnego i czułego na siebie samego, i na partnera. Jest korzystna dla pracy w teatrze i filmie/serialu.

Zrobiłem kilka spektakli, między innymi: w tym roku spektakl ze studentami 3 roku w Petersburgu według „Zdrady” Harolda Pintera i spektakl «Poza zasięgiem sieci» według sztuki Petry Wüllenweber w Teatrze Młodych Widzów w Petersburgu. Aktorka, grająca w tym spektaklu, dostała nagrodę „Złoty sofit” za debiut. Wystawiłem również monodram ,,I, Iago” (który wyreżyserowałem i w którym zagrałem), z którym występowałem na pięciu międzynarodowych festiwalach.