foto koch 003

Dorota Abbe

Improwizacja.

Dorota Abbe jest z wykształcenia aktorką i romanistką. W 2000 roku ukończyła wydział aktorski na PWSFTviT w Łodzi. Przez 11 lat związana była z Wrocławskim Teatrem Współczesnym, w latach 2001 i 2003 zasłużyła na miano najlepszej aktorki sezonu. W 2007 roku odznaczona została brązowym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od października 2011 jest aktorką Teatru Nowego w Poznaniu.
Spełnia się również jako pedagog i reżyser. Prowadzi zajęcia w poznańskim studiu aktorskim STA, pracuje z licealistami oraz z dziećmi z niepełnosprawnościami.
W 2013 roku, z kilkorgiem rezydentów Ośrodka dla Bezdomnychw Szczepankowie, stworzyła Grupę TeatralnąWikingowie z którą zrealizowała trzy spektakle.
Współpracuje również z Centrum Sztuki Dziecka i Sceną Wspólną. Wyreżyserowała tam kilka czytań performatywnych, a w 2017 r. odbyła się premiera spektaklu “Jeremi się ogarnia. LOL.” w jej reżyserii.
W sierpniu 2018 r. Dorota Abbe założyła Fundację Na Marginesie, której celem jestpropagowanie ideałów tolerancji i poszanowania godności osobistej oraz ideologicznej, przeciwdziałanie dyskryminacji i wykluczeniom,  za pośrednictwem sztuki i edukacji.